Rekuperacja

recuperator house installation
SONY DSC

Systemy rekuperacyjne

Utrata ciepła?

Utrata ciepła w budynku jest bardzo poważnym problemem, z którym od lat zmaga się branża budowlana. Fachowa izolacja ścian, dobre okna i solidne drzwi rozwiązują go tylko częściowo. Ale jest pewien sposób, który pozwala na znaczącą redukcję ucieczki temperatur przez ściany, dach i podłogę budynku – to system rekuperacyjny! Co więcej – ma on zastosowanie nie tylko zimą. Latem, gdy na zewnątrz jest gorąco a w domu jest nawet zainstalowana klimatyzacja – rekuperator również jest użyteczny. Chłodzi przepływ powietrza z wentylacji, zmniejszając koszty klimatyzacji. Przy budowie domu, warto wziąć pod uwagę zamontowanie systemu rekuperacyjnego. W dalszej perspektywie wpłynie on na wyjątkowy komfort niezależnie od panującej na zewnątrz temperatury, oraz duże, widoczne oszczędności.

Nasze rozwiązanie!

Wykorzystanie najnowocześniejszych osiągnięć i zaawansowanych technologii z wykorzystaniem urządzeń systemów wentylacji nawiewno-wywiewnej to najlepszy sposób na energooszczędne zarządzanie wymianą powietrza w dowolnym budynku. Najnowsze rekuperatory gwarantują wykorzystanie energii odnawialnej z powietrza, które wydostaje się przez wentylację. Potężne systemy rekuperacji powietrza zamontowane w domu, mogą zmniejszyć straty ciepła w zimie i latem zimna w procesie dostarczania powietrza z zewnątrz. Odzyskiwanie ciepła i wilgoci z pomieszczenia odbywa się za pomocą unikalnego systemu wymienników ciepła.

Praktyczne zastosowanie systemów rekuperacyjnych umożliwia:

  • Zmniejszenie kosztów wentylacji i ogrzewania nawet o 50%
  • Zapewnienie komfortowego mikroklimatu przy stałym napływie świeżego powietrza.
  • Minimalne zużycie energii – podejście ekologiczne
  • Uzyskanie lepszej jakość powietrza – jest ono stale filtrowane – zanieczyszczenia nie przedostają się do środka pomieszczenia

Oferujemy profesjonalne i indywidualne podjęcie do każdego przypadku. Korzystamy wyłącznie z najlepszych urządzeń, znanych światowych marek, które są wydajne, solidne i ciche. Działamy holistycznie – wykonujemy całokształt spraw związanych z rekuperacją, począwszy od wyceny, planowania i omawiania wszystkich możliwości po profesjonalny i szybki montaż. Każde zamówienie jest traktowane indywidualnie – wymaga określonego podejścia i zastosowania innego rozwiązania – nie działamy rutynowo.

 

Swobodny przepływ powietrza gwarantem komfortu mieszkania

Wszyscy znamy te problemy: zimą wilgoć i zaduch powodowe wieszaniem prania w mieszkaniu albo smród dymu, latem duchota i pyłki osadzające się na powierzchniach; nie wspominając już o tym, że otwierając okna i drzwi wytracamy ciepło w okresie grzewczym, natomiast latem wpuszczamy żar lejący się z nieba…

Firma Proclim proponuje rozwiązanie tych problemów i oferuje system wentylacji mechanicznej, który zapewni świeże powietrze i optymalną temperaturę w Twoim domu, zapobiegając tym samym utratom energii. Instalacja rekuperacji pozwoli Ci na odzyskanie energii z powietrza odprowadzonego w procesie wentylacji. Dzięki temu systemowi energia ciepłego powietrza zostaje powtórnie wykorzystana do ogrzania świeżego powietrza wtłaczanego do domu z zewnątrz i odwrotnie: chłodne domowe powietrze zmienia temperaturę tego, które napływa do mieszkania. Brzmi enigmatycznie? Proces rekuperacji przedstawia niżej zamieszczony filmik:

Czym jest rekuperacja?

Pomocne w zrozumieniu działania rekuperacji będzie przyjrzenie się procesowi wentylacji grawitacyjnej. To najpowszechniejszy i najprostszy sposób na zapewnienie wymiany powierza w domu. Wykorzystuje on różnicę ciśnień między ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery a przestrzenią wentylowaną. Powietrze zanieczyszczone przez nasze codzienne funkcjonowanie: gotowanie, pranie czy nawet oddychanie zostaje wyssane przez kratkę wentylacyjną, a powietrze z zewnątrz dostaje się do budynku przez specjalnie wykonane drogi nawiewu (okna, kratki lub nieszczelności budynku). Problem pojawia się wtedy, kiedy nasz dom okazuje się zbyt szczelny. Wentylacja grawitacyjna okazuje się niewystarczająca na standardy współczesnego budownictwa. Wznoszone budowle są bardzo dobrze ocieplone, mają szczelne okna i z reguły brak tam szczelin konstrukcyjnych. Cyrkulacja powietrza staje się wtedy niewystarczająca, a wentylacja nie działa dobrze. Rozwiązaniem może być wtedy otwieranie okien, ale to wiąże się z utratą ciepła lub chłodu. Z wdmuchiwanym powietrzem do domu dostają się również dym, smog i pyłki roślin.

Odpowiedzią na powyższe problemy jest właśnie rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna, która odbywa się właśnie dzięki rekuperatorowi. Jest on odpowiedzialny za wymianę, oczyszczanie i ogrzewanie\chłodzenie powietrza. Do ostatniego procesu wykorzystuje temperaturę powietrza wewnątrz domu. Rekuperator, poprzez umieszczone w suficie anemostaty zasysa pełne zapachów, zanieczyszczone, wilgotne powietrze i odprowadza je na zewnątrz jednym kanałem, drugim natomiast pobiera świeże powietrze z zewnątrz, filtruje je, oczyszcza i wdmuchuje do domu. Dzięki temu nie wychładzamy domu zimną, latem nie dostaje się do środka gorące powietrze i jesteśmy w stanie utrzymać optymalną temperaturę.

Co Proclim oferuje z rekuperacją:
• profesjonalne, wysokiej jakości systemy sprawdzonych marek – długoletnia gwarancja urządzeń;
• natychmiastowa realizacja zamówień – już po 24 godzinach możesz cieszyć się sprawną instalacją;
• bezgłośna praca instalacji;
• darmowy dojazd do klienta;
• wsparcie fachowców i profesjonalistów na każdym etapie realizacji projektu;
• nawet 50%-owa oszczędność na ogrzewaniu budynku;
• stała wymiana powietrza bez konieczności otwierania okien;
• oczyszczanie napływającego powietrza − filtr zatrzymuje większość zanieczyszczeń (smogu, kurzu, pyłków roślinnych);
• maksymalna wydajność systemu przy minimalnym poborze energii minimalne;
• indywidualny stosunek do każdego zlecenia;
• montaż i serwisowanie instalacji dokonywane tylko przez doświadczonych inżynierów i fachowców;
• atrakcyjne promocje i zniżki cen,
• brak ukrytych, dodatkowych kosztów;

Do montażu i serwisowania rekuperacji wykorzystujemy tylko profesjonalne narzędzia i urządzenia sprawdzonych markowych producentów.

Rekuperacja ‒ ile to kosztuje?

Odpowiedź na to pytanie jest istotne dla każdego zainteresowanego montażem instalacji. Jednak całkowity koszt instalacji jest zależny od wielu czynników. W estymacji kosztów należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wybrany rekuperator ale i budynek, ilość pomieszczeń oraz kondygnacji. Skontaktuj się z nami, a my przygotujemy dla Ciebie projekt obrazujący wizualizację instalacji oraz wycenę, pomożemy Ci także przy uruchomieniu i ustanowieniu rekuperacji. Całkowity koszt przedsięwzięcia jest zależy od oczekiwań klienta i projektu budowli.
Oprócz kosztów samej instalacji trzeba doliczyć cenę serwisu (około 300–350 zł), minimalnie raz w roku, aby zagwarantować sprawne działanie wentylacji. Rekuperator wymaga również wymiany filtra co 3–4 i jest to dodatkowy koszt o wartości ok. 150 zł na rok..

Montaż rekuperacji

Najpierw pracownicy Proclim zapoznają się z państwa projektem domu, następnie przestawiają projekt instalacji i po ustaleniu dogodnego terminu wysyłają zespół specjalistów, który zajmie się założeniem wentylacji mechanicznej.

Montaż rekuperacji trwa właściwie jeden lub dwa dni. Sama instalacja polega na wykonaniu niezbędnych otworów, montażu urządzeń oraz doprowadzeniu rur do określonych pomieszczeń., a wykonywana jest przez naszych specjalistów, który przeprowadzają również test szczelności oraz test całej instalacji.

Rekuperacja – kiedy instalować?

Montaż rekuperacji jest możliwy w każdym domu, ale istotny może być fakt, na jakim etapie jest aktualnie eksploatacja budynku. Najlepiej, jeśli decyzja o montażu rekuperacji zapadnie jeszcze w momencie projektu domu – zminimalizuje to koszty instalacji. Jeśli jednak chcesz założyć rekuperację już w zamieszkanym domu, musisz liczyć się z pracami, które są obligatoryjne do instalacji (choćby nawiercenie odpowiednich otworów), ale termin, w jakim się zdecydujesz na wentylacje mechaniczną nie ma znaczenia. Warto zastanowić się nad instalacją rekuperacji przy okazji remontu – z pewnością ułatwi to pracę i pozwoli obniżyć koszty.

Rekuperacja a zużycie i koszty prądu

Zużycie prądu jest zależne od tego, na jakie urządzenie się zdecydujemy. Ważny będzie pobór mocy przez rekuperator.

Dokładne obliczenie kosztów zużycia prądu jest możliwe dzięki trzem zmiennym :
• mocy urządzenia [W]
• czasu pracy urządzenia [h]
• kosztu 1 kWh [zł]

Dla przykładu: urządzenie Zender o wydajności 150m2, pracy 24h na dobę generuje koszt
• moc urządzenia [W] – 15W czyli 0,015 kw
• koszt 1 kWh [zł] – 0,60gr * (przykładowa cena)

czas pracy urządzenia [h] – 24h – 1 dzień – koszt 0,216zł (0,015 * 24 * 0,60)
czas pracy urządzenia [h] – 720h – 1 miesiąc – koszt 6,48zł (0,015 * 720 * 0,60)
czas pracy urządzenia [h] – 8760h – 1 rok – koszt 78, 84zł (0,015 * 8760 * 0,60)

Aby obliczyć koszt dla większych wartości, należy zamienić jednostkę poboru mocy oraz koszt 1KW odpowiednio z Państwa cennikiem. Powyższe wartości są przybliżone, namawiamy do samodzielnego obliczenia kosztów. Przedstawiona kalkulacja jest przykładowa.

Na przykład: funkcjonowanie rekuperatora może podnieść koszty poboru prądu nieznacznie (około 180 złotych rocznie).

Rekuperacja a zdrowie

Kwestie zdrowotne są zależne od naszego organizmu i tego, co właściwie nam odpowiada. Rekuperacja to instalacja, która oczyszcza wtłaczane do domu powietrze, dzięki zamontowanym w urządzeniu filtrom. To one zatrzymują pyłki roślin, kurz i smog, więc w procesie wentylacji mechanicznej efektem finalnym jest czyste powietrze w domu. Ulgę mogą odczuć alergicy i osoby, które cierpią na różne dolegliwości oddechowe. Rekuperacja może okazać się również nieoceniona, kiedy w domu są osoby mocno schorowane, dla których życia są ważne sterylne wręcz warunki.

Zalety i wady rekuperacji
Zalety wentylacji mechanicznej:
• oczyszczone powietrze wewnątrz domu;
• oszczędność energii;
• zwiększenie komfortu mieszkania;
• ograniczenie napływu kurzu i pyłów do domu;
• usuwanie zapachów z powietrza;
• cisza w domu (nie ma potrzeby otwierania okien);
• intuicyjna obsługa urządzeń;
• prosta i szybka instalacja;
• wentylacja regulowana w pełni dostosowana do Twoich potrzeb;
• brak potrzeby budowania kominów wentylacyjnych (jeśli chodzi o nowe domy).

Wady rekuperacji:
Dla wielu wadą może być sam koszt instalacji, ponieważ koszty całkowite usługi zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowym wydadtkiem jest również pobór energii i utrzymanie instalacji (jej serwis i wymiana filtrów). Dlatego to bardzo ważne, aby jak najwcześniej zdecydować się na montaż wentylacji mechanicznej, ponieważ pozwoli to obniżyć koszty, z racji tego, że (w przypadku nowych budowli) nie ma potrzeby stawiania kominów wentylacyjnych.

Instalacji rekuperacji wzbudziła Twoje zainteresowanie? Czekamy na Twój telefon – odpowiemy na wszystkie pytania i przygotujemy spersonalizowaną ofertę.

Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?

Odpowiedź na to pytanie wymaga analizy zalet i wady, jakie charakteryzują oba systemy wentylacji. Najważniejsze jest to, że wentylacja grawitacyjna nie wymaga znacznej inwestycji i działa niejako samoistnie, jednocześnie nie niesie ze sobą żadnych korzyści i gwarancji poprawnego funkcjonowania (pomieszczenia mogą być zawilgocone, powietrze jest bezpośrednio z zewnątrz, więc nie jest oczyszczone). Inaczej jest w przypadku rekuperacji. Jej montaż i utrzymanie wymaga pewnego wkładu pieniężnego, ale wiąże się to z korzyściami i komfortem na lata.

Rekuperacja i komfort mieszkania

Rekuperacja znacznie wpływa na nasz komfort mieszkania. Możemy pożegnać się z wilgocią, spokojnie możemy wywieszać pranie w domu bez obawy o pleść i grzyb. Niestraszne są również skrajne temperatury (w lecie do domu nie dostaje się gorące powietrze, a zimną z domu nie ucieka ciepło) oraz smog, pył i kurz. Stale cieszymy się czystym i świeżym powietrzem.

Rekuperacja a klimatyzacja

Instalacja obu systemów jednocześnie niesie ze sobą dodatkowe korzyści: oszczędność i utrzymanie stałej optymalnej temperatury w Twoim domu. Rekuperator pobierając z domu zanieczyszczone, pełne zapachów, ale schłodzone przez klimatyzację powietrze, wykorzystuje je do zmiany temperatury powietrza pobranego z zewnątrz.

Rekuperacja – serwis i wymiana filtrów

Prawidłowe działanie rekuperacji jest gwarantem naszego zdrowia i komfortu, dlatego kilka razy w roku należy wymienić filtry i dokonać przeglądu samego urządzenia. Wysokość opłat jest ustalana indywidualnie, a szczegółowe terminy uzgadniamy podczas montażu instalacji.

Call Now ButtonZadzwoń +48 723 101 078